Arsenali fiton kupën e Anglisë dhe siguron Evropën (VIDEO)

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

“Shvercerat” JO Kosovës, “Ballistët” ende s’kanë vendosur

Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, është arritja më e madhe sportive...

Bardhi: Ëndërroj të luaj te Barcelona (VIDEO INTERVISTË)

Një ndër futbollistët më të mirë shqiptarë, i cili po luan në La Liga të Spanjës me...

Arsenali arrin të shpëtojë sezonin e tij teksa fiton një trofe duke siguruar edhe  pjesëmarrjen në Europa League sezonin e ardhshëm. Skuadra e ‘Topcinjve’ fitoi derbin londinez në finalen e Kupës së Anglisë duke fituar trofeun prestigjioz për herë të 14 në historinë e tij.

Ndeshja nisi vrullshëm për Chelsean që në minutën e tretë rrezikoi portën e Arsenalit me Mejzon Maunt që u ndal nga portieri Martinez, por pas 2 minutash Pulisic arriti të gjejë rrugën e rrjetës pas një veprimi në zonë.

Po ky futbollist mund të kishte shënuar një tjetër gol për Chelsean, por këtë radhë u ndal nga Martinez. Pas kësaj loja sikur  u qetësua dhe në minutën e  Pepe shënoi një gol për Arsenalin, por që u nuk u quajt i vlefshëm për shkak se më parë një prej futbollistëve te Topçinjve ishte në pozicion jashtë loje. Por pas vetëm  minute

Arsenal fitoi një  11 metërsh pas një faulli të shkaktuar nga Azpilikueta ndaj Obamejang. Ishte ky i fundit që ekzekutoi penalltinë duke barazuar rezultatin në 1-1, që qëndroi i tillë deri në fundin e pjesës së parë. Pjesa e dytë nisi me një rast të mirë të Cheleat për të shënuar golin e dytë sërish me protagonist Pulisic, por ai që u tregua më I saktë përballë portës kundërshtare ishte Obamejang që në minutën e 67 shënoi golin e dytë për Arsenalin. Pas vetëm 5 minutash Chelsea mori edhe një  goditje tjetër teksa e pa veten në inferioritet numerik pasi Kovacic mori edhe kartonin e dytë të verdhë që u kthye në të kuq pas një faulli të shkaktuar ndaj  Granit Xhakës. Kjo e bëri më të lehtë punën për administrimin e rezultatit për

Arsenalin, ndërkohë që Chelsea humbi edhe Pedron në minutat shtesë të sfidës për

shkak dëmtimi. Rezultati I finales mbeti 2-1 për Arsenalin për të cilin Mikel Arteta

fitoi trofeun e parë si trajner duke fituar duelin me Lampard, nderkohe qe  futbollistet ngritën trofeun në fushën e lojës.

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Juventusi i befasoi të gjithë, Andrea Pirlo trajner i ekipit të parë

Juventusi i befasoi të gjithë duke zgjedhur Andrea Pirlon trajner të ri të skuadrës. 41-vjeçari nuk...
- Marketing -

Celtic, Legia dhe Ferencváros përballë Dritës nëse kalon rundin e parë të LK-s

Drita e Gjilanit si kampione e Kosovës, ka kaluar me sukses pengesën e parë në gjysmëfinalen e rundit preliminar të Ligës së...

Burhan Mustafa si De Gea, mbrojtje që do të mbahet mend (VIDEO)

Boreci nga Velesi mori një triumf në javën e parë të sezonit të ri të Ligës së Parë të Maqedonisë së Veriut, ndeshje...

Bayerni – Barcelona derbi i Lisbonës, ja të gjitha dyshet dhe datat

Pasi përfunduan ndeshjet e mbetura nga 1/8 e Ligës së Kampionëve, u bë i qartë mozaiku dhe skeleti çerekfinal i turneut "Final-8"...

Barcelona kryen detyrën ndaj Napolit, vazhdon tutje (VIDEO)

Barcelona është kualifikuar në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve apo në "Final Eight" të kësaj gare pas fitores së sontme ndaj...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -