Besnik Ferati “truri” i lojës së Partizanit

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Khabib Nurmagomedov pensionohet nga UFC, i premtova nënës dhe premtimin nuk e thej

Pas fitores ndaj Justin Gaethje, Khabib Nurmagomedov i ka dhënë fund karrierës së tij.

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

Video e Mike Tysonit duke falur namaz është bërë virale në rrjetet sociale (VIDEO)

Mike Tyson është njëri nga boksierët më të mirë në histori. Tyson që së...

Tekniku kryeqytetas gjatë javëve të para ka provuar disa lojtarë, në mënyrë që të gjejë përshtatësin e duhur në këtë rol, i cili nuk mund të plotësohej me merkato. Ron Broja, Besnik Ferati, Eneid Kodra, Lukas Kardozo kanë qenë lojtarët që janë provuar më së shumti nga trajneri Daja për të zëvendësuar “ekranin e thyer”. Por puna eksperimentale e stafit ka të bëjë edhe me adaptimin e disa lojtarëve në role të reja, kryesisht në mbrojtje ku janë mangësitë më të mëdha në organikë.

Puna eksperimentale e trajnerit Daja po shkon drejt fundit dhe Besnik Ferati pritet të jetë “ekrani” i ri i Partizanit, nisur kjo edhe nga ndeshjet miqësore ku ai është aktivizuar më së shumti. Ky rol ka shumë peshë dhe përgjegjësi, pasi bëhet fjalë për regjisorin e skuadrës. Ilir Daja ka treguar se di të besojë dhe të promovojë elementin me moshë të re. E njëjta gjë do të ndodhë edhe te Partizani, ku regjinë e skuadrës pritet t’ia besojë 20-vjeçarit Besnik Ferati.

Për mesfushorin nga Shkupi ky është sezoni i tretë me “demat”, por tani mendohet të ketë një përgjegjësi më të madhe, pasi shikohet si “truri” i lojës së 16 herë kampionëve të vendit. Partizani e afroi Feratin para dy vitesh nga të rinjtë e Shkupit, i cili ka luajtur edhe me kombëtaret e moshave të Maqedonisë së Veriut. Pikërisht për këtë rol që do të bëjë tani u afrua Ferati dhe në sezonin e fundit është provuar në ndonjë rast si “ekran”, por është përdorur edhe në role të tjera, kryesisht si mbrojtës i djathtë apo në qendër. Me besimin e trajnerit Daja, Partizani pritet që të promovojë një tjetër të ri me perspektivë. Me skemën 4-2-3-1 Ferati do të ketë pranë Brojën, i cili të njëjtën detyrë ka bërë edhe kur ishte Telushi.

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Mesfushori i Omonia shënon gol të rrallë (VIDEO)

Futbollisti spanjoll Jordi Gomes shënoi një gol në Europa League kundër PSV në minutën e 29....
- Marketing -

FOTO/ Nota dhe statistikat e Marash Kumbullës në Europa League

Megjithëse Roma nuk ia doli të fitonte ndaj CSKA Sofias në Ligën e Europës, futbollisti i Shqipërisë, Marash Kumbulla, bëri një paraqitje...

Milani pa probleme, Tottenhami i Mourinhos befasohet nga belgët (VIDEO)

Milani me sukses ka kryer detyrën edhe në raundin e dytë të ndeshjeve në grupe në Ligën e Evropës, përballë Spartës së Pragës, duke...

FORMACIONET/ Çalhanoglu në stol, Pioli zbulon 11- titullarët (FOTO)

Milan pret në shtëpi Sparten e Pragës, në prag të takimit të Europa League (18.55). Trajneri i kuqezinjve, Pioli...

Ky do të jetë qendërmbrojtësi i Milanit!

Paolo Maldini e ka të qartë se kë duhet që të transferojë këtë janar. Bëhet fjalë për mbrojtësin e...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -