Ditë zie për sportin shqiptar, 4-ish futbollistë të njëjtit qytet ndahen nga jeta në 24 orët e fundit (EMRAT/FOTO)

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Khabib Nurmagomedov pensionohet nga UFC, i premtova nënës dhe premtimin nuk e thej

Pas fitores ndaj Justin Gaethje, Khabib Nurmagomedov i ka dhënë fund karrierës së tij.

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

Video e Mike Tysonit duke falur namaz është bërë virale në rrjetet sociale (VIDEO)

Mike Tyson është njëri nga boksierët më të mirë në histori. Tyson që së...

Një ditë me pëmasat e dhimbjes dhe trishtimit për futbollin e njohur të “Erzenit” të Shijakut. E shtunë, 13 mars 2021. Brenda pak orësh njëri nga tjetri, largohen nga jeta përmes dhimbjes dhe lotëve katër figura, katër miq e shokë, katër kapituj ndikues në ecurinë dhe zhvillimin e futbollit shijakas.

Sabri Peqini, figurë qendrore i futbollit kombëtar. Luajti dhe drejtoi në vite “Erzenin”. Më pas “Labinotin” e Elbasanit dhe “Dinamon”. Futbollist i kombëtares shqiptare. 95 vjeç.

Enver Drita, 85 vjeç. Nga futbollistët emblematikë të “Erzenit”. Teknik, fantazist, nxitës i traditave më të mira të futbollit të trevës së Shijakut.

Hysen Varosi, 82 vjeç. Si futbollist mbrojti portën e “Erzenit”, duke ia lënë stafetën Laknorit me shokë. Por ndërtoi historinë si gazetar i flaktë i “Erzenit”. Ai nuk do të harrohet kurrë këtu. Pasioni i tij nuk mund të konkurohet.

Lulzim Alia, 75 vjeç. Luajti futboll, por la gjurmë si trajner, duke mbetur deri në fund një figurë simpatike dhe e dashur për sportëdashësit shijakas.

E kam ndjekur shumë sportin shijakas, veçanërisht futbollin dhe volejbollin. Kam shkruar e komentuar. Jam pjesë e traditës në historinë e shkrimit dhe komentit për Shijakun, por mbeta edhe një mik entuziast i të katërt figurave të spikatura të futbollit me shumë tradita të “Erzenit”, që na brengosën me largimin nga jeta.

Rast shumë i rrallë, që brenda pak orësh të ndjekin njëri tjetrin drejt parajsës katër të mirenjohur të një klubi, të një qyteti.

Nuk më mbetet gjë tjetër, veçse të shpreh ngushëllimet më të prekshme të miat për familjet dhe të afërmit të miqve dhe shokëve tanë, që tashmë do të na mbeten përjetësisht në memorie.

Dheu i lehtë!

Me shumë dhimbje

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

FOTO/ Pas super çerek finaleve, UEFA e ka publikuar, ky është formacionin e javës për Champions League

Liga e Kampionëve ka publikuar formacionin e javës pas katër ndeshjeve të kthimit në fazën çerekfinale.
- Marketing -

Para super gjysëm finalës kundër Chelsea… Zidane merr jo 1 po 3 lajme fantastike

Rafael Varane, Eden Hazard dhe Daniel Carvajal do të jenë gati për ndeshjen e parë gjysmëfinale të Champions League kundër ...

BOOOOMBË NGA APENINET… Po ndodh çmenduria, Casemiro drejt gjigantit të Serie A

Një nga lojtarët më të mirë të Real Madridit, Kasemiro, mund të transferohet në Serie A gjatë verës, sipas mediave italiane.

LAJMI BOOOMBË! Negociatat janë të avansuara… Varane drejt gjigantit Evropian

Manchester United është gjithmonë e më afër arritjes së marrëveshjes me qendërmbrojtësin Raphael Varane. Francezi është një ndër yjet...

Messi e ka zemrën e madhe! Gjest i veçantë që ka bërë argjentinasi do tua ngroh zemrat (FOTO)

Leo Messi ka vendosur të nxjerrë në një ankand këpucët e tij, me të cilat shënoi golin e 644 për Barcelonën....
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -