Futbolli në Maqedoni do të luhet normalisht këtë fundjavë, por a është e mundur të përfundon sezoni para kohe?

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Khabib Nurmagomedov pensionohet nga UFC, i premtova nënës dhe premtimin nuk e thej

Pas fitores ndaj Justin Gaethje, Khabib Nurmagomedov i ka dhënë fund karrierës së tij.

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

Video e Mike Tysonit duke falur namaz është bërë virale në rrjetet sociale (VIDEO)

Mike Tyson është njëri nga boksierët më të mirë në histori. Tyson që së...

Liga e Parë e Maqedonisë së Veriut në Futboll dhe Liga e Dytë do të luhen në mënyrë të rregullt këtë fundjavë, pasi Federata e Futbollit të Maqedonisë së Veriut vendosi ti mbulojë të gjitha shpenzimet për klubet garuese.

Qeveria ka vendosur që të gjitha ekipet që luajnë, të bëjnë teste PCR pas njoftimit zyrtar në Gazetën Zyrtare, ndërsa FFM do tu ndihmojë të klubeve nga të gjitha ligat duke i paguar të gjitha testet e nevojshme për lojtarët, stafin profesional dhe zyrtarët. Shuma që do të nevojitet për secilën javë sipas matematikës për testet e kërkuara është rreth 35,000 euro. Nëse këtu shtohen të gjitha javët e mbetura në Ligën e Parë dhe të Dytë, kostoja totale për të luajtur deri në fund do të jetë mbi 250,000 euro. Kjo nuk përfshin kostot për Ligat e Treta, futbollin e femrave, futsalin, ligat e të rinjve… që do të thotë se kostoja e testeve PCR do të ishte shumë më e lartë nëse përfshihet këtu shuma për ato gara.

Tani për tani, pas masave të reja për sportet, nuk ka bisedime për një pezullim të mundshëm të kampionateve të futbollit. Sidoqoftë, nuk përjashtohet mundësia që një gjë e tillë të ndodhë në të ardhmen, nëse autoritetet shëndetësore insistojnë se një gjë e tillë është e nevojshme dhe se ekziston rreziku i përhapjes masive të llojit të ri të virusit që po përhapet në të gjithë botën.

Në Ligën e Parë, beteja për titullin dhe për Evropën është pothuajse e sigurt sepse Shkëndija është lider dhe gati ka fituar titullin, Shkupi është i dyti dhe ka të garantuar një verë evropiane, ndërsa Makedonija Gj.P është në vendin e tretë me “plus katër” pikë në raport me rivali më të afërt, Struga Trim Lum.

Pasiguria më e madhe është beteja për mbijetesë, ku më shumë klube po luftojnë për të mbetur në Ligën e Parë. Në tabelë, vendi i nëntë dhe i dhjetë do të lujanë ndeshje balotazhi, ndërsa i njëmbëdhjeti dhe dymbëdhjeti udhëtojnë në Ligën e Dytë. Rregullorja e FFM-s, në Nenin 31a, thotë se “nëse pasojat e Covid-19 imponojnë ndërprerjen e kampionatit dhe luhen 75% të ndeshjeve (të paktën 25 javë të luajtura),kampionati do të konsiderohet i mbaruar. “Skuadra e renditur në vendin e parë konsiderohet kampione, ndërsa ekipet eliminohen sipas rregullave dhe sigurojnë kualifikim në garat evropiane sipas kritereve të UEFA.” Deri më tani, janë luajtur 28 javë, që do të thotë se ka kushte për ndërprerjen e futbollit, nëse komisionet shëndetësore dhe autoritetet vendosin që një gjë e tillë është e nevojshme të ndodhë.

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Chelsea vulos vendin për në Champions dhe i jep shansin edhe Liverpoolit (VIDEO)

Nëse Liverpooli fiton në takimin e nesërm (21.15) ndaj Burnleyt, del para Leicester Cityt, për shkak...
- Marketing -

EKSKLUZIVE: Fillojnë bisedimet, për cilët lojtarë po bisedojnë Bunjaku e Fakiç? (FOTO)

Sapo ka përfunduar sezoni futbollistik në Maqedoninë e Veriut, e ku skuadra e FC Shkupi e ka mbyllur sezonin si nënkampion. Nga...

E MADHE/ Lewandowski Chelsea vjen lajmi BOMBË! POR ka një problem… Ja çfarë po ndodh

Lëvizja në Premier League nuk është mjaft tërheqëse për super yllin e Bayernit të Mynihut POR… Chelsea ka kontaktuar...

REMONT! Spastrimi i madh i Real Madrid, Perez i largon këto 10 yje këtë verë

Real Madridi vë në shitje dhjetë lojtarë – përfshirë disa nga yjet e skuadrës. Real Madridi po përgatitet që...

BOOOOM! E KRYER, harrojeni Agueron, Barça veçmë ka sulmuesin e ri

Barcelona vazhdon të jetë në negociata direkt me sulmuesin e Lyonit, Memphis Depay. Holandezi u largua nga agjencia SEG...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -