Ibrahimovic thyen një tjetër rekord

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

“Shvercerat” JO Kosovës, “Ballistët” ende s’kanë vendosur

Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, është arritja më e madhe sportive...

Bardhi: Ëndërroj të luaj te Barcelona (VIDEO INTERVISTË)

Një ndër futbollistët më të mirë shqiptarë, i cili po luan në La Liga të Spanjës me...

Zlatan Ibrahimovic e theu edhe një rekord tjetër në karrierën e tij mbresëlënëse, pasi sulmuesi veteran e kaloi Milanin në epërsi në ndeshjen e së mërkurës kundër Sampdorias.

Sulmuesi suedez e ka dëshmuar veten si lojtar kyç në progresin e Milanit që nga transferimi i tij në San Siro në janar si agjent i lirë.

Milani ishte në pozitën e 11-të në tabelë në dhjetor, mirëpo i ka pësuar vetëm dy disfata në ligë që nga ardhja e Ibrahimovicit në janar, ecuri kjo që ka bërë që Milani të ngrihet në pozitën e gjashtë dhe ta sigurojë një vend kualifikues për Ligën e Evropës sezonin e ardhshëm.

Ish-sulmuesi i Manchester Unitedit, LA Galaxy, Paris Saint-Germainit, Barcelonës dhe Interit i ka shënuar tetë gola gjatë kësaj periudhe me klubin kuqezi, për herë të fundit në ndeshjen e së mërkurës në Serie A.

Ai gol ishte i 50-ti në karrierën e Ibrahimovicit me Milanin, pasi që ai i kishte shënuar 42 gola në 61 paraqitje gjatë herës së parë në San Siro, në sezonet 2010/11 dhe 2011/12.

Kjo bën që Ibrahimovici të jetë lojtari i vetëm në histori që i ka shënuar nga të paktën 50 gola për dy rivalet e qytetit, Interin dhe Milanin, pasi ai i kishte shënuar edhe 57 gola gjatë karrierës me Interin.

Gjithsej, Ibrahimovici i ka shënuar 552 gola në 934 ndeshje në karrierë, më pak vetëm se Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo në mesin e lojtarëve aktivë. 

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Conte me ngulm e dëshiron mesfushorin e Chelaseat

Dy vjet më parë ishte në çatinë e botës dhe kërkohej nga gjysma së Evropës. Sot, megjithatë,...
- Marketing -

Ky është formacioni i Barçes ndaj Bayernit, nuk luan lojtari me vlerë 120 milion euro

Revista spanjolle sportive AS raporton se trajneri Quique Setien do të luajë me një ekip më defensive, njofton Albsport.mk.

Simeone mbeti i shtangur dhe me sytë e mbushur me lot (VIDEO)

Sonte u zhvillua çerekfinalja e dytë e Ligës së Kampionëve në Portugali, ku Leipzig është gjysmëfinalisti i dytë i këtij edicioni.

Leipzigu nuk e fali Atleticon, siguroi gjysmëfinale me PSG (VIDEO)

Një fitore historike për gjysmëfinale e lojtarëve të RB Leipzig, në çerekfinalen e dytë të Ligës së Kampionëve. Sonte...

Formacionet zyrtare: RB Leipzig dhe Atletico luajnë për një vend në gjysmëfinale (FOTO)

RasenBallsport Leipzig dhe Atletico Madridi zhvillojnë përballjen e radhës çerekfinale në Ligën e Kampionëve. Stadiumi Estadio Jose Alvalade në Lisbonë të...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -