Ja sa do të përfitojnë ekipet që kualifikohen në garat evropiane?

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Khabib Nurmagomedov pensionohet nga UFC, i premtova nënës dhe premtimin nuk e thej

Pas fitores ndaj Justin Gaethje, Khabib Nurmagomedov i ka dhënë fund karrierës së tij.

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

Video e Mike Tysonit duke falur namaz është bërë virale në rrjetet sociale (VIDEO)

Mike Tyson është njëri nga boksierët më të mirë në histori. Tyson që së...

Një skuadër në Ligën e Kampioneve dhe tri të tjera në “UEFA Europa Conference League” (UECL).

Kur kampionati vendor është vetëm edhe 2 javë në përmbyllje të sezonit, tani më po bëhen edhe planifikimet se cilat ekipe do të arrijnë të sigurojnë kualifikimin në garat evropiane, që sjellin edhe përfitime financiare. Nga kampionati vendor tani më e kemi të sigurt se Shkëndija e Tetovës si kampione do të jetë pjesëmarrëse në garat eliminuese të Ligës së Kampioneve. Në Ligën e Konferencës së UEFA-s, që është aktiviteti më i ri, shkojnë fituesja e Kupës, si dhe vendi i dytë dhe i tretë i kampionatit. Përveç Shkupit, që në këtë rast i duhet së paku edhe një pikë, në garë për një biletë janë edhe dy ekipe, Makedonija Gj.P dhe Struga, ndërsa do të pritet edhe fituesi i Kupës së Maqedonisë së Veriut, ku në garë janë Akademija Pandevi dhe Sileksi, që ndërkohë dy ekipet po garojnë edhe për të mbetur në mesin e ekipeve më të mira në elitë.

Në rast se fituesja e Kupës është njëherësh mes tri vendeve të para, atëherë biletën e tretë në këtë garë e merr vendi i katërt. Ekipet pjesëmarrëse vitin e kaluar përfituan 240+260, pra 500 mijë euro.

Këtë vit, pritet që ekipet pjesëmarrëse të përfitojnë një shpërblim me sistem progresiv. Për turin e parë shpërblimi do të jetë rreth 350 mijë euro, të shpërndara në këtë mënyrë: 100 mijë euro i merr ekipi si parapagesë për pjesëmarrjen dhe 250 mijë të tjera në momentin e eliminimit.

Për turin e dytë, shpërblimi do të jetë përsëri 100 mijë euro për pjesëmarrjen dhe 350 mijë euro si shpërblim në momentin që eliminohesh nga kjo garë.

Në total, ekipi në këtë rast merr 200 mijë euro për pjesëmarrjen në dy turet e para dhe 350 mijë euro në momentin e eliminimit. Pra në total, 550 mijë euro, 50 mijë më tepër sesa një ekip që ka luajtur dy ture në Ligën e Evropës deri vjet. Por për të mësuar emrat e ekipeve pjesëmarrëse mundë të mësojmë që në javën e parafundit që zhvillohet këtë fundjavë.

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Chelsea vulos vendin për në Champions dhe i jep shansin edhe Liverpoolit (VIDEO)

Nëse Liverpooli fiton në takimin e nesërm (21.15) ndaj Burnleyt, del para Leicester Cityt, për shkak...
- Marketing -

EKSKLUZIVE: Fillojnë bisedimet, për cilët lojtarë po bisedojnë Bunjaku e Fakiç? (FOTO)

Sapo ka përfunduar sezoni futbollistik në Maqedoninë e Veriut, e ku skuadra e FC Shkupi e ka mbyllur sezonin si nënkampion. Nga...

E MADHE/ Lewandowski Chelsea vjen lajmi BOMBË! POR ka një problem… Ja çfarë po ndodh

Lëvizja në Premier League nuk është mjaft tërheqëse për super yllin e Bayernit të Mynihut POR… Chelsea ka kontaktuar...

REMONT! Spastrimi i madh i Real Madrid, Perez i largon këto 10 yje këtë verë

Real Madridi vë në shitje dhjetë lojtarë – përfshirë disa nga yjet e skuadrës. Real Madridi po përgatitet që...

BOOOOM! E KRYER, harrojeni Agueron, Barça veçmë ka sulmuesin e ri

Barcelona vazhdon të jetë në negociata direkt me sulmuesin e Lyonit, Memphis Depay. Holandezi u largua nga agjencia SEG...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -