KB Shkupi kërkon rikthim në Ligën e Parë

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

“Shvercerat” JO Kosovës, “Ballistët” ende s’kanë vendosur

Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, është arritja më e madhe sportive...

Bardhi: Ëndërroj të luaj te Barcelona (VIDEO INTERVISTË)

Një ndër futbollistët më të mirë shqiptarë, i cili po luan në La Liga të Spanjës me...

Federata e Basketbollit të Maqedonisë së Veriut, e ka mbyllur sezonin 2019/20. Ky vendim ka ardhur nga federata e basketbollit vendor, duke përcaktuar fund të këtij sezoni i cili ishte i ndërprerë për shkak koronavirusit.

Për këtë sezon nuk do të ketë kampion dhe nuk do të ketë rënie nga elita e basketbollit, përderisa do të ketë zgjerim të Superligës, me dy ekipe që do të vijnë nga Liga e Dytë në sezonin e ri.

Kështu elita e basketbollit vendor në sezonin 2020/21 do të ketë 12 ekipe që do të garojnë.

KB Shkupi po kërkon të kthehet në Ligen e parë, pasi po gjithçka po kthehet nga fillimi. Nga klubi kanë thënë se u është bërë padrejtësi  me qëllim vitin e kaluar ligat u ulën nga 12 në 10.

“Ne si klub kërkojmë të rikthehet gjendja faktike siç ka qenë para fillimit të këtij sezoni. Pasi që është sjell vendimi i anulimit të sezonit. Menaxhmenti i KB Shkupi kërkon nga Federata  të respektojë në mënyrë të barabartë të gjitha klubet pa ndarje etnike, që do të thotë në jemi të në kërkim të kthimit të klubit tonë në Ligën e parë, për të cilën ne konsiderojmë se Federata ka bërë dëme të madh ndaj të vetmit  klub shqiptar, veçanërisht për lojtarët dhe sponsorët e rinj”, kanë thënë nga KB Shkupi për Albsport.mk, duke shtuar më tutje dhe propozimin e tyre se si do të donin të dukej Liga në sezonin e ri.

“Propozojmë zgjerimin e Ligës së parë në 16 ekipe dhe pas 15 xhirove të formohen Superliga me 8 ekipet e para dhe “Play Out” Liga nga 8 ekipe tjera. Ne “Play Out” të kenë  të drejtë të luajnë vetëm lojtarë vendas nga Maqedonia dhe mos të ketë dalje rënie nga kjo Ligë. Ndërsa Liga e dytë të ketë Ligë përparimtare ku do të luajnë të rinj prej 17 deri ne 22 vjet”, kanë thënë mes tjerash nga KB Shkupi.

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Juventusi i befasoi të gjithë, Andrea Pirlo trajner i ekipit të parë

Juventusi i befasoi të gjithë duke zgjedhur Andrea Pirlon trajner të ri të skuadrës. 41-vjeçari nuk...
- Marketing -

Celtic, Legia dhe Ferencváros përballë Dritës nëse kalon rundin e parë të LK-s

Drita e Gjilanit si kampione e Kosovës, ka kaluar me sukses pengesën e parë në gjysmëfinalen e rundit preliminar të Ligës së...

Burhan Mustafa si De Gea, mbrojtje që do të mbahet mend (VIDEO)

Boreci nga Velesi mori një triumf në javën e parë të sezonit të ri të Ligës së Parë të Maqedonisë së Veriut, ndeshje...

Bayerni – Barcelona derbi i Lisbonës, ja të gjitha dyshet dhe datat

Pasi përfunduan ndeshjet e mbetura nga 1/8 e Ligës së Kampionëve, u bë i qartë mozaiku dhe skeleti çerekfinal i turneut "Final-8"...

Barcelona kryen detyrën ndaj Napolit, vazhdon tutje (VIDEO)

Barcelona është kualifikuar në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve apo në "Final Eight" të kësaj gare pas fitores së sontme ndaj...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -