Si do të luhet futboll në temperatura +40?

Më të lexuarat

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

“Shvercerat” JO Kosovës, “Ballistët” ende s’kanë vendosur

Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, është arritja më e madhe sportive...

Për duelin me Kosovën, bëhen bashkë të gjitha tifo grupet Maqedonase

Sot në Tetovë u mbajt një takim i pothuajse të gjitha tifo grupeve maqedonase, në të cilën...

Abdulla Hasani, 17 vjeçari që mahnit me talentin e tij

Shkupi është vatër e talenteve, tani më vite me radhë nga lagjet e ndryshme shqiptare, por edhe...

Nga 18 maji, lojtarët do të jenë në gjendje të stërviten në kampet e tyre, ndërsa pa tre jave, nga 7-8 qershori, ata do të jenë në gjendje të luajnë ndeshjet e mbetura të sezonit.

Por mbetet të mësohet se si Federata e Futbollit e Maqedonisë dhe klubet e Ligës së parë do të gjejnë zgjidhjen nëse kampionati do të vazhdojë.

Një gjë është e qartë se nga 7-8 qershor deri në 20 korrik, kur është dhe ai afati i fundit për të përfunduar kampionati, temperaturat në vendin tonë gjatë pasdites arrijnë deri në +40 gradë celsius.

Dhe kjo do të jetë sfida më e madhe, nëse do të ketë vërtet futboll, dhe nëse do të ketë, atëherë a ka gjasa që sezoni 2019/20 do të luhej deri në fund, ose vetëm katër xhiro.

Të mos harrojmë se deri në fund kemi edhe dy ndeshjet gjysmëfinale dhe finalen e Kupës. Nuk ka asnjë afat për dy Ligat e Dytë, ato mund të luhen edhe në gusht, por edhe atëherë do të jetë nxehtë.

Në Maqedoni ekzistojnë vetëm dy ose tre stadiume ku mund të luahen ndeshjet në termi të mbrëmjes dhe ky do të jetë një problem i madh.

Kjo është arsyeja pse do të duhet të diskutohet midis FFM dhe klubeve nëse do të mundë të gjendet një mes se si do të rifillojë sezoni. Qëndrimi i disa klubeve deri më tani, të paktën siç mësohet jo-zyrtarisht, ishte të “mbyllej” sezoni kështu siç është.

Por gjithsesi takime dhe diskutime pritet të ndodhin në vazhdum, për të mësuar se çka do të ndodhë me futbollin në vendin tonë.

- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Zyrtare: Finalja e Kupës së Italisë më 17 qershor

Edhe zyrtarisht futbolli në Itali do të rifillojë me ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Italisë.
- Marketing -

Asani për Feratin: Ti e meriton numrin 10 te Partizani

Partizani u mposht mbrëmjen e djeshme nga Skënderbeu me rezultatin 1-2 në ndeshjen e vlefshme për javën e 27-të të Kategorisë...

Vardari i Forinës prezantoi stafin e ri të trajnerëve

Vetëm disa ditë pasi që KF Vardari Forinë ka bërë të ditur se kishte ndërprerë bashkëpunimin me stafin teknik, Gajur Rexhepi dhe...

Emrat e ekipeve nga Maqedonia në garat e UEFA-s

Në seancën e jashtëzakonshme të Këshillit Drejtues të Federatës së Futbollit të Maqedonisë të mbajtur në një konferencë online, duke marrë parasysh...

Ndërpritet kampionati në Maqedoni pa kampion, për ekipet në garat e UEFA-s, vendoset javën e ardhëshme

Në seancën e jashtëzakonshme të Këshillit Drejtues të Federatës së Futbollit të Maqedonisë të mbajtur në një konferencë online, duke marrë parasysh...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -