Tifozët e Prishtinës ndër më të rrezikshmit në kohën e Ish-Jugosllavisë

Më të lexuarat

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

“Shvercerat” JO Kosovës, “Ballistët” ende s’kanë vendosur

Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, është arritja më e madhe sportive...

Për duelin me Kosovën, bëhen bashkë të gjitha tifo grupet Maqedonase

Sot në Tetovë u mbajt një takim i pothuajse të gjitha tifo grupeve maqedonase, në të cilën...

Abdulla Hasani, 17 vjeçari që mahnit me talentin e tij

Shkupi është vatër e talenteve, tani më vite me radhë nga lagjet e ndryshme shqiptare, por edhe...

Ish Liga jugosllave në kohët e saja më të mira dhuronte futboll cilësor dhe kishte edhe stadiume të plota me tifozë, diçka që nuk është e përditshme në kohën moderne, njofton Albsport.mk.

Gjatë asaj kohe, gazetarët bënin listë të tifozëve dhe i renditën tifozët sipas rrezikut të tyre. KF Prishtina ishte përfaqësuesi i Kosovës në ligën më të fortë ku ishin “Plisat”, ndërsa në vazhdim ju sjellim se si u vlerësuan ata në ish-Jugosllavi?

Lista është bërë para plot 30 viteve, andaj shikojeni se si ishte renditja e tifozëve, njofton Albsport.mk.

Lista e Tifozëve

1. Crvena Zvezda – 103

2. Hajduku 100

3. Partizani 99

4. Velezhi 94

5. Dinamo Zagrebi 92

6. Rijeka 84

7. Sarajeva 73

8. Prishtina 68

9. Slloboda 63

10. Vojvodina58

11. Çeliku 57

12. Vardari 55

13. Buduçnosti 50

14. Sutjeska 47

15. Zhelezniçari 40

16. Radniçki 36

17. Spartaku 33

18. Osijeku 30

19. Dinamo Vinkovci 28

20. Rad Beogradi 17

Renditja sipas pikëve:

Deri më 20 pikë – Të parrezikshëm

Nga 21 deri 40 pikë – Kryesisht të urtë

Nga 41 deri më 60 – Duhet pas kujdes

Nga 61 deri 80 – Largohu me çdo kusht nga ta

Nga 81 deri 90 – Kokën në çantë

Mbi 90 – Kush mundet shpëto

Prishtina është klubi më i suksesshëm që ka luajtur në kampionatin më të fortë të ligës së Jugosllavisë, njofton Albsport.mk

- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Timo Werner afër marrëveshjes me gjigantin e Premier Ligës, pritet të paguhet klauzola e tij

Chelsea është në prag të një nënshkrimi të madh, pasi raportimet e fundit nga Gjermania pretendojnë...
- Marketing -

Zyrtare: Finalja e Kupës së Italisë më 17 qershor

Edhe zyrtarisht futbolli në Itali do të rifillojë me ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Italisë. Ministri i Sportit të...

Asani për Feratin: Ti e meriton numrin 10 te Partizani

Partizani u mposht mbrëmjen e djeshme nga Skënderbeu me rezultatin 1-2 në ndeshjen e vlefshme për javën e 27-të të Kategorisë...

Vardari i Forinës prezantoi stafin e ri të trajnerëve

Vetëm disa ditë pasi që KF Vardari Forinë ka bërë të ditur se kishte ndërprerë bashkëpunimin me stafin teknik, Gajur Rexhepi dhe...

Emrat e ekipeve nga Maqedonia në garat e UEFA-s

Në seancën e jashtëzakonshme të Këshillit Drejtues të Federatës së Futbollit të Maqedonisë të mbajtur në një konferencë online, duke marrë parasysh...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -