UEFA do të largojë diskualifikimin e Mançester Sitit në Ligën e Kampionëve

Më të lexuarat

Gjesti i madh Mohamed Salah, gjen grabitësin e shtëpisë, e fal dhe i ofron para e punë

Një gjest i madh i bërë nga Mohamed Salah në të kaluarën është zbuluar nga “DailyMail”. Gjatë...

Kanoute do ndërtojë xhami, qyteti që tani 700 vite është pa te

Një nga futbollistët që kanë lënë shenjë të madhe në kampionatin spanjoll, është Frederic Oumar Kanoute, i...

Ja pse Muhammed Ali u bë musliman

Kush ishte Cassius Marcellus Clay Jr që më vonë e pa te vërtetën dhe e mori emrin ...

“Shvercerat” JO Kosovës, “Ballistët” ende s’kanë vendosur

Gjysmëfinalja e Ligës së Kombeve mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, është arritja më e madhe sportive...

Bardhi: Ëndërroj të luaj te Barcelona (VIDEO INTERVISTË)

Një ndër futbollistët më të mirë shqiptarë, i cili po luan në La Liga të Spanjës me...

Federata Evropiane e Futbollit doli me kumtesë zyrtare për situatën me Mançester Sitin, i cili sot u lirua në gjyq nga diskualifikimi për kupat evropiane, për shkeljen e rregullave të fer-plejit financiarë.

Si kujtesë, në muajin shkurt, UEFA përfundoi hetimin, pas të cilit Mançester Siti u akuzua për shkelje të rregullave të fer-plejit financiar. Klubi anglez u pezullua nga pjesëmarrja në garat evropiane dhe u gjobit me 30 milionë euro. Më pas, klubi parashtroi ankesë, por ankesa e tyre u anulua për shkak të pandemisë së koronavirusit.

“UEFA ka regjistruar vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit për Sport për të zvogëluar sanksionet e vendosura ndaj Mançester Sitit. Gjykata konsideron se nuk ka prova të mjaftueshme bindëse për të mbështetur të gjitha akuzat në këtë rast konkret dhe se shumë prej shkeljeve të pretenduara ishin të kufizuara me kohë për shkak të periudhës pesëvjeçare të parashikuar në rregulloret e UEFA-s. Gjatë viteve të fundit, FFP ka luajtur rol të rëndësishëm në mbrojtjen e klubeve dhe duke i ndihmuar ata të arrijnë qëndrueshmëri financiare, ndërsa UEFA dhe ECA mbeten të përkushtuar ndaj parimeve të tyre”, thuhet në kumtesën e Federatës Evropiane të Futbollit.

UEFA nuk do të komentojë më mbi këtë çështje, thuhet në kumtesën e Federatës Evropiane të Futbollit.

Siti tashmë ka siguruar pjesëmarrjen në garën elitare evropiane për sezonin e ardhshëm. Dhe do të mund të luaj në Ligën e Kampionëve, por paraprakisht duhet të paguajë gjobë me vlerë prej 10 milionë euro. bs/bsh/

loading...
- Marketing -
- Marketing -

Të fundit

Juventusi i befasoi të gjithë, Andrea Pirlo trajner i ekipit të parë

Juventusi i befasoi të gjithë duke zgjedhur Andrea Pirlon trajner të ri të skuadrës. 41-vjeçari nuk...
- Marketing -

Celtic, Legia dhe Ferencváros përballë Dritës nëse kalon rundin e parë të LK-s

Drita e Gjilanit si kampione e Kosovës, ka kaluar me sukses pengesën e parë në gjysmëfinalen e rundit preliminar të Ligës së...

Burhan Mustafa si De Gea, mbrojtje që do të mbahet mend (VIDEO)

Boreci nga Velesi mori një triumf në javën e parë të sezonit të ri të Ligës së Parë të Maqedonisë së Veriut, ndeshje...

Bayerni – Barcelona derbi i Lisbonës, ja të gjitha dyshet dhe datat

Pasi përfunduan ndeshjet e mbetura nga 1/8 e Ligës së Kampionëve, u bë i qartë mozaiku dhe skeleti çerekfinal i turneut "Final-8"...

Barcelona kryen detyrën ndaj Napolit, vazhdon tutje (VIDEO)

Barcelona është kualifikuar në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve apo në "Final Eight" të kësaj gare pas fitores së sontme ndaj...
- Advertisement -

TË NGJAJSHME

- Marketing -